Anneler ölmez!

0
1843

Görseldeki yapının ne olduğunu anlamayanlar için hemen izah edelim: görselde görülen, bir mitokondridir. Kırmızı kan hücreleriniz haricinde bilinen bütün hücrelerinizde istisnasız olarak bulunan ve hücreye enerji veren organeldir. Bu organeli özel yapan şey, sizin ilk hücreniz olan “zigot”taki mitokondrinin neredeyse her zaman sadece annenizden geliyor olmasıdır. Dolayısıyla bu zigottan oluşan trilyonlarca hücrenizdeki mitokondriler de, yalnızca annenizden gelir. “Eee?” diye sorabilirsiniz. Sonuçta bir dolu organeliniz var ve bunlar hem anneden, hem babadan geliyor. Mitokondrinin anneden gelmesinde özel ne var?

Burada çok güzel bir yazıdan parçalar ilave etmek istiyorum. Hande Özdinler annesinin vefatından sonra bu yazıyı kaleme almış. Ve annelerin neden ölemeyeceğini hayatımızın her anında nasıl yanımızda olduğunu anlatan bir yazı olmuş bu.

İnsanın başlangıcı olan o ilk iki hücrenin yumurta olanı büyük ve zengindir. İçinde bir hücrenin yaşaması, çoğalması, değişmesi için gerekli olan her şeye ve bir ömür gerekli olacak enerjiyi üretecek mitokondriye de sahiptir.

Mitokondri, hücreye enerji veren, canlı olmasının temelini sağlayan organeldir ve babadan değil, anneden gelir. Anne her çocuğuna enerjisini verir, enerji üretme mekanizmasını verir. Harcanan her enerji annenin çocuğuna verdiği mitokondriden gelir.

Benim hücremde, benim her hücremde annemin mitokondrisi var. Her nefes alışımda, her kalp atışımda, her elimi uzatışımda, her düşüncemin başlangıcında, ne için enerji harcıyorsa bu vücudum işte orda annemin mitokondrisi var.

Dolayısıyla anneler vefat edebilir ama anneler ölmez!!! Biz farkında olmadan annelerimizi gizli bir şifre gibi her hücremizin içinde taşırız. Annemiz vefat etse de bize enerji vermeye devam eder. Ben bunu yazarken ve siz bunu okurken annelerimizin bizlere miras bıraktıkları mitokondrinin ürettiği enerjiyi kullandık farkında mısınız?

Mitokondri hücre içindeki organellerin en karmaşık ve ilginç olanlarından biri. Kendine has DNAsı var, kendine özgü kişiliği var, kendisine has proteinleri var, çalışma mekanizması ve prensibi var. Hem enerji üretir hem hücreyi ölümlerden korur, bölünür, çoğalır, hücre içinde dolaşır, nerede enerji lazım oraya gider.

Hücre içinde sanki annemizmiş gibi çalışmaya biz ölünceye kadar devam eder. Ve her kadın mitokondrisini çocuğuna armağan eder, dolayısıyla hayat enerjisi anneden anneye geçer.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here