Hamilelikte Cinsel İlişki

Hamilelik cinsel işikiye olan isteğinizi artırdır mı? Ya da cinsel işiki aklınıza gelecek son şey mi? Her iki durumda da hamilelikte cinsel ilişki hakkında bilmeniz gerekenler şunlar

0
2294

Hamile kalmak için cinsel ilişkiye girmeniz gerekiyor burada sürpriz yok. Peki hamilelikte  cinsel ilişki? Yanıtlar her zaman göründüğü gibi değildir.

İşte hamilelikte cinsel ilişki hakkında bilmeniz gerekenler;

Hamilelikte cinsel ilişkiye girmek sıkıntı yaratır mı?

Hamileliğiniz normal bir şekilde devam ettiği sürece cinsel ilişkiye girmenizde bir sıkıntı yoktur. Hamilelikte cinsel ilişki sıklığını siz belirlersiniz yani 🙂

Hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar?

Hamilelik boyunca cinsel ilişkide bulunmakta herhangi bir sakınca yoktur. Cinsel ilişki, anne adayının rahat hissettiği haftalara kadar serbesttir.

Bununla birlikte, gebeliğin başında oluşan hormonal dalgalanmalar, yorgunluk, mide bulantısı ve meme hassasiyeti cinsel arzunuzu düşürebilir. Hamileliğiniz ilerledikçe, kilo alma, sırt ağrısı ve diğer belirtiler cinsel istekliliğinizi azaltabilir.

Duygularınız ve endişelerinizde cinsel isteğinizde sıkıntı yaratabilir.Gebeliğiniz veya (ailenize eklenmesini hevesle beklerken bile) bebeğinizin eşinizle olan ilişkinizi nasıl değiştireceğiyle ilgili endişeler, zihninizde çok fazla ağırlığa sahip olabilir.

Hamilelikte cinsel ilişki düşük yapmanıza neden olabilir mi?

Birçok çift, hamilelikte cinsel ilişkinin düşük yapmaya neden olacağından endişe etse de, seks genellikle bir neden değildir. Çoğu düşük, fetüs normal şekilde gelişmediğinden meydana gelir.

Hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?

Gelişmekte olan bebeğiniz rahminizde onu çevreleyen amniyotik sıvı ve aynı zamanda rahmin güçlü kasları tarafından korunmaktadır. Hamilelikte cinsel ilişki  bebeğinizi etkilemez.

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları-hamilelik sırasında en iyi cinsel poziyon nedir?

Siz rahat ettiğiniz sürece, hamileyken bütün pozisyonlar kullanılabilir. Gebeliğiniz ilerledikçe, sizin için uygun olan pozisyonlar için deney yapın. Sırtüstü yatmaktansa, partnerinizin yanına yatabilir ya da üstte olabilir ya da partnerinizin önünde olabilirsiniz.

Hamilelikte önerilen cinsel işiki pozisyonları resimli

Karşılıklı zevk ve rahatlığı akılda tuttuğunuz sürece, geri kalanı yaratıcılığınıza bırakın.

Hamilelikte oral seks ya da anal seks güvenli midir?

Hamilelikte oral seks çoğunlukla güvenlidir. Partneriniz size oral seks yapıyorsa, genital bölgenizin içine hava üflememesi gerekmektedir. Nadirende olsa vaginanıza hava girmesi, bu havanın damarlara geçip belirli bölgelerin damarlarını tıkaması ile sizin ve bebeğiniz ile ilgili kötü sonyçlara neden olabilir.

Ayrıca partnerinizde uçuk olduğu durumlarda size oral seks yapmasını önermiyoruz. bu uçuj size bulaşıp doğumunuzu ve bebeğinizi riske sokabilir.

Gebelik döneminde anal bölgedeki damarlarda şişme ve belirginleşme gerçekleştiğinden ve buna bağlı hemoroid oluştuğundan anal seks önermiyoruz.

Hamileyken ilişkiye girilidiğinde prezervatif/condom gerekli mi?

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara maruz kaldığınız durumlarda, hamileliğiniz ve bebeğinizin sağlığını etkileyebilecek enfeksiyon riski ciddi derecede artar. Partnerinizin cinsel yolla bulaşan enfeksiyonu aktifleşmişse veya yakın zamanda teşhis edilmişse, vajinal, oral ve anal cinsel ilişkiden kaçının.

Partnerinizle tek eşli ilişki yaşamıyorsanız  hamilelikte cinsel ilişki sırasında mutlaka lateks kondom kullanın. Eğer lateks allerjiniz varsa poliüretan olan kondomları tercih edin.

Cinsel ilişki erken doğumu tetikler mi?

Orgazm, semendeki prostaglandinler gibi, rahimde kasılmalara neden olabilir. Çoğu araştırma hamilelikte cinsel ilişkinin erken doğumu tetiklediğini ya da neden olduğunu göstermemiştir. Fakat, erken doğum riskiniz varsa, hekiminiz size cinsel ilişkiden uzak durmanızı söyleyecektir.

Ne zaman hamilelikte cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir?

Kadınların çoğu için hamileyken cinsel ilişkiye girmek sıkıntı yaratmasa da bazı durumlarda dikkat etmek gerekiyor.

Hekiminiz şu durumlarda cinsel ilişkiden kaçınmanızı önerebilir;

  • Açıklanamayan kanamanızın varlığında,
  • Suyunuz geldiyse,
  • Rahim ağzınızda erken bir açılma ya da rahim ağzınızda yetersizlik varsa,
  • Plasenta (bebeğinizi rahminize bağlayıp onun beslenmesini sağlayan yapı- halk arasında bebeğin eşi de denilir) rahim ağzını kısmen ya da tamamen örtüyorsa (plasenta previa)
  • Daha önceki gebeliklerinizde erken doğum tehdidi yaşamış ya da erken doğurmuşsanız,
  • Çoğul gebeliğiniz varsa.

Hamilelikte Cinsel İlişkiye girmek istemiyorsam ne olur?

Sorun değil. Vajinal cinsel ilişkiye girmeden cinsellik yaşanabilir. İhtiyaçlarınızı ve endişelerinizi açık şekilde ve yürekten eşinizle paylaşın. Eğer sizin için cinsel ilişkiye girmek zorlaştıysa, zevk almıyorsanız sarılmak, öpüşmek, okşamak veya masaj yapmak gibi başka temas yollarını deneyin.

 

Hamile olan kadınların cinsel arzuları değişir mi?
Pek çok kadın gebe iken cinsel arzularının değiştiğini söylemektedir.  Kimileri çok daha zevk aldıklarını ifade eder. Diğerleri de çok daha azaldığını söylemektedir.
Önceleri hormonal dalgalanmalar, yorgunluk ve mide bulantısı nedeniyle cinsel isteğiniz azalacaktır. Gebeliğiniz ilerledikçe kilo alımı, sırt ağrısı ve diğer belirtiler cinsel heyecanınızı olumsuz etkileyebilir. Pelvik bölgedeki kan artışı nedeniyle genital organların dolgunluğu da artar. Artmış hassasiyet cinsel ilişki sırasında aldığınız zevki arttırır. Vajinal akıntılarınız ve nemliliğiniz artar.
Diğer yandan, bu değişikliklerden hoşlanmayabilir ve genital organlarınızdaki dolgunluğu rahatsız edici bulabilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında veya hemen sonrasında karında hafif kramplar veya kasılmalar hissedebilirsiniz

Göğüslerinizde özellikle ilk 3 ayda dokunmakla hassasiyet, duyarlılık ve dolgunluk hissedebilirsiniz. Bu hassasiyet genellikle azalır ama duyarlılık devam eder. Bazı kadınlar bu artmış duyarlılığı tahrik edici bulabilir ama bazı kadınlar da bu durumdan hoşlanmaz ve göğüslerine dokunulmasını istemez.
Eğer cinsel ilişki esnasında rahatsız hissediyorsanız bu durumu eşinize bildirin.  Fiziksel yakınlığın sekten daha önemli olduğunu unutmayın.

Doğumden ne kadar süre sonra cinsel ilişkiye girebilirim?

İster vaginal doğum yapın ister sezaryen ile doğum yapın, vücudunuzun toparlanmak ve iyileşmek için zamana ihtiyacı vardır. Hekiminizin önerdiği zamana kadar bekleminizde fayda var, genellikle 4-6 hafta.Bu süre kanamanızın kesimesi, rahim ağzınızın kapanması ve vücutta oluşmuş kesikler ve yırtıkların iyileşmesi için yeterli bir süredir.

Eğer seks hakkında düşünmek bile size boğuyor veya bitkin hissettiriyorsa yakınlık kurmanın diğer yollarını deneyebilirsiniz. Gün boyunca, kısa telefon görüşmeleri ve mesajlara bağlı kalın. Gün başlamadan önce ya da yatmadan önce birbirinize vakit ayırın.

Cinsel ilişkiye girmeye hazır olduğunuzda, yavaş alın ve daha sonraki gebeliklere hazır oluncaya kadar korunma yöntemi kullanın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here