Dünya sağlık örgütünün cuma günü bu konuda rapor yayınladı. Rapordaki bilgiler üzerinden ilerleyelim.
Öncelikle raporda bizi biraz olsun rahatlatan bir nokta var;
Gebelikte solunum yolu enfeksiyonları gebeliğin getirdiği yüklerin altında ezilen solunum ve dolaşım sistemlerinin hedefte olması nedeniyle (artan solunum ve dolaşım sistemi yükü) daha şiddetli bir seyir gösterir. Coronavirus tespit edilen gebelerde ise durumun böyle olmadığı gözlemlenmiş.
Tüm dünyada Coranavirus teşhisi konan 147 gebe mevcut. Bunlardan 8’inin durumu sıkıntıya girdi; 1’inin durumu kirtik durumda.

Coronavirüs Bebeği etkiler mi?
Şu ana kadar Coranavirus teşhisi konan gebelerin bebeklerinin nasıl etkileneceği bilinmese de şu ana kadar doğan bebeklerin hiçbirinde virus saptanmadı.
Bu yenidoğanların boğaz, göbek kordonunda virus olmadığı gibi, amniyotik sıvıda ve anne sütünde de rastlanmadı.
Burada şu noktanın altını çizmek istiyorum; bu anlatılanlar gebeliğin geç döneminde enfeksiyon kapmış gebeler için geçerli! Erken dönemde bir şey yapıyor mu tam olarak bilmiyoruz. Bu gebelerin haftaları ilerleyince ve doğum gerçekleşince bu sorunun cevabını alacağız.
Coranavirus tespit edilen yenidoğanlar incelendiğinde de doğum sonrası anneyle temasla virusun bulaştığı saptanınca şimdilik yaklaşım, virus tespit edilen gebelerin doğum sonrası virus temizleninceye kadar bebekle ayrı tutulup izole edilmesi şeklinde.

Gebeler ve aşı konusuna gelince ;
Aşı çalışmaları hızla devam ediyor. Dünya sağlık örgütü bunu bir salgın olarak ilan etti. Yakın zamanda aşı çalışmalarının ilk haberlerini alacağımızdan şüphe yok! Lakin gebeler özel bir grubu oluşturuyor. Aşıların gebelerde denenmesi için uzun çalışmalar gerekiyor.

Peki gebeler Coronavirüs’ten korunmak için neler yapmalı?
Bu önlemler herkes ile aynı!

Sağlık Bakanlığı bu konuda detaylı bilgilendirmeler paylaştı;

Bu konuda bir kaç kelime daha eklemek istiyorum;
Virüs şimdi tüm dünyada hızla yayılıyor. Sınırlama artık bir seçenek değil. Gelecekteki salgının etkisini en aza indirgemek zorundayız.
Burası topluluk düzeyinde eylemin önemli olduğu yer; Hepimiz yapabileceğimiz her şeyi yapmalıyız.


Neden?
Çünkü salgını yavaşlatarak sağlık sistemlerimizin aşırı iş yükünü önlüyoruz. Bu şekilde ihtiyaç sahiplerine bakım yapma kapasitesini koruyabiliriz.
Agresif sanitasyon (hijyen) çabaları, gayretli el yıkama, büyük toplantıları iptal etme, seyahatleri en aza indirme, uzaktan çalışma ve benzeri önlemlerle * salgın eğrisini düzleştirebiliriz *, böylelikle eş zamanlı olarak enfekte olan insan sayısını aynı anda yönetilebilecek kadar düşük bir seviyede tutabiliriz.

Şimdi, bireysel olarak ve bir topluluk olarak attığımız bu adımlar ile #COVID19 salgınının geleceği belirlenecek. Bu da kaç canın kaybedileceğini belirleyecek! Bu sadece kendinizi korumak meselesi değil; Bu aramızda en savunmasız olanları koruma meselesidir.
.
☑️ Acilleri, hastaneleri boşuna işgal etmeyelim.
.
☑️ El yıkamaya özen gösterelim.
.
☑️Tokalaşmayalım 🚫
.
☑️ insanlar ile aramıza 1 metre mesafe koyalım 🤓

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here