Vajinismus nedir?

0
1374

Vajinismus, vajinanın girişinde bulunan kasların istemsizce kasılmasının neden olduğu cinsel birlikteliğin gerçekleşememesine verilen isimdir. Vajinismus, çiftler için ilk geceden itibaren büyük bir sorun olabilmektedir. Ama  her cinsel birleşememe durumu  vajinismus olarak görülmemelidir.

Vajinismusta sorun vajina girişini çevreleyen kasların tamamen istemsiz bir şekilde kasılması sonucunda penisin vajinaya girememesidir ve bu durum cinsel birliktelik arzulanıyor olsa dahi ortaya çıkabilir.

Nedenleri

Her şeyden önce şunu belirtmeliyim;  vajinismus isteğe bağlı oluşmaz! Genel olarak kadınların problemi olarak düşünülse de esasında çiftler arasında uyum problemidir. Vajinismusun temelinde yatan neden genellikle tam olarak tespit edilememekle beraber en büyük problem yanlış bilgilerin oluşturduğu korkulardır . Çiftler uyum içerisinde olsalar bu korkular aşılacak ve problem olmaktan çıkacaktır. Bununla beraber aşağıdaki durumlar da  vajinismusa neden olabilir:

  • İlk gece korkusu, kızlık zarı, namus kavramı, cinsellik gibi konular ile ilgili kadının çevreden duyduğu yalan yanlış ve abartılı bilgiler bilinçaltına yerleşir ve cinsel ilişki kurmasını engeller.
  • Kadının ilk cinsel ilişkisi sırasında fazla acı çekmesi, kanama yaşaması, partneri tarafından ilişkiye zorlanması, tecavüze uğraması gibi durumlar ilerleyen süreçte vajinismusa neden olur.
  • Kişinin cinsel istismar, taciz ya da tecavüze uğraması, aile içi ensest ilişkiye maruz kalması, ebeveynlerinin cinsel ilişkilerine şahit olma, doğum anına ya da doğum videosunu izleyerek korkma gibi travmalar ileride cinsel ilişki kurmasını engelleyebilir.
  • Kadının kendisini yetersiz, başarısız ve umutsuz hissetmesi, aşırı stres, kaygılı ve panik yapıya sahip olması da vajinismus hastalığının nedenleri arasındadır.
  • Kızlık zarının normalden kalın ve sert olması, daha yüksek kenarlara sahip olması gibi kızlık zarındaki yapısal bozukluklar
  • Vajinal enfeksiyonlar,Bartholin kisti ve apsesi,Pelvik Inflamatuar Hastalığı, Vulvar Vestibulitis Hastalığı, Vajinanın kısa olması, vajina içinde perde olması gibi organik nedenlerde neden olabilmektedir.
  • Vücudunu beğenmeyen kadınlarda ve vücut algısında sorun teşkil eden psikolojik rahatsızlıklar da cinsel ilişkiyi güçleştiren nedenlerdendir.

Vajinismus tedavi yöntemleri nelerdir?

Öncelikle şu konunun altını çizmeliyim; kesinlikle tedavisi olan bir durumdur. Öcelikle kadının muayenesi, ardından psikolojisi incelenir. Eş ile birlikte tedaviye alınır. Bu kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının uzmanlık alandır. Ama psikolojik travma durumlarının değerlendirilmesi için psikiyatrik ve/veya psikolojik destek de alınması gerekebilmektedir.

Muayeneme gelipte beni birlikte sonuna kadar çalışan çiftler hep başarılı oldular. Sizler de başarılı olabilirsiniz.

Öncelikle bir sorun olduğunu kabul etmeli ve ardından deneyimli bir hekimden destek almalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here